Články, tlačové správy, vyjadrenia pre tlač

Irena BIHARIOVÁ: Kotleba ani netuší, čo s Rómami. My áno

SME, 3. 10. 2012

Mimovládne organizácie sa tak sústredili na presviedčanie politikov, že zabudli na päť miliónov ľudí. Časť z nich teraz stojí v uliciach a požaduje riešenia, ktoré by škodili aj im.

Nie som hlasom celého mimovládneho sektora, a preto nemôžem hovoriť v mene všetkých ľudskoprávnych organizácií. Napriek tomu si trúfam subjektívne skonštatovať, že v niečom sme my, ľudskoprávni aktivisti, predsa len zlyhali: nedokázali sme vám – obyčajným ľuďom, stojacim mimo našich aktivít – dostatočne nahlas a zrozumiteľne tlmočiť naše riešenia.

MONITOR: Aktivisti sú z rétoriky Kaliňákovej rómskej reformy zhrození

Bratislava, 20. 9. 2012 (Aktuality.sk) - Odborníkov, ktorí sa dlhodobo venujú rómskej otázke, zaskočil tón rezortu vnútra. Jeho šéf Robert Kaliňák (Smer-SD) v utorok predstavil tézy tzv. rómskej reformy, ktorú chystá v spolupráci s Petrom Pollákom a Igorom Matovičom z Obyčajných ľudí.

CVEK k pilierom prístupu k rómskym komunitám splnomocnenca vlády Petra Polláka

Bratislava, 18. 9. 2012 (CVEK) - Centrum pre výskum etnicity a kultúry znepokojuje tón a nastavenie politiky v predstavených pilieroch prístupu novovymenovaného Splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka. Nesúhlasíme s princípmi, na ktorých sú tieto piliere postavené. Predostierajú verejnosti, že príslušníci rómskej menšiny sú ohrozením pre majoritu a utvrdzujú ju v tejto stereotypizujúcej a škodlivej predstave.

MONITOR: Týraným ženám treba veriť, tvrdia aktivisti

Bratislava, 17. 9. 2012 (Pravda) - Zákony, ktoré chránia týrané ženy, má Slovensko nastavené dobre. Problémom je ich aplikácia v praxi. Aktivisti, ktorí sa venujú ľudským právam, už dlhšie upozorňujú, že svoje myslenie by mali zmeniť policajti a začať týraným ženám veriť. Polícia je totiž zo štátnych inštitúcií jedným z prvých miest, kam sa žena v núdzi zvykne obrátiť.

MONITOR: Za dvadsať rokov sa do ústavy zasiahlo viac ako desať ráz

Bratislava, 31. 8. 2012 (Pravda) - Okrúhle dvadsiate výročie prijatia ústavy sa zrejme oslavuje naposledy ako štátny sviatok. Vláda zamýšľa zrušiť dva štátne sviatky a medzi nimi aj 1. september v snahe šetriť financie a vyjsť v ústrety zamestnávateľom. Pravdepodobne by sme si výročie schválenia ústavy pripomínali ako pamätný deň. Politická scéna však nie je úplne jednotná, ako so sviatkom naložiť. Niektorí politici sa prihovárajú za zachovanie štátneho sviatku, ďalší pripúšťajú, že so vznikom republiky sa spája skôr 1. január.

© 2010 Občan, demokracia a zodpovednosť
Syndicate content