MONITOR: Radičová bude ako premiérka plusom pre rovnosť

14. 7. 2010 (Aktualne.sk) - Prínos v pohľade na ženy vo vysokých funkciách a jasný signál nevercom, že vláde môže šéfovať aj nežné pohlavie. Takto by sa dalo z pohľadu sociológov zhodnotiť usadenie Ivety Radičovej do kresla premiérky. Sociologička, ktorá svoj slovník od začiatku jej angažovania sa v politike prezentovala pojmami ako korektnosť, kultúra či empatia, je podľa odborníkov na verejnú mienku prísľubom posunu vpred.

Ako pre Aktuálne.sk skonštatovala sociologička Silvia Porubänová, hoci premiérka od začiatku dbá o termín politická kultúra, úlohou žien v politike nie je primárne svojich kolegov skultúrňovať. Do popredia sa má stavať ich odbornosť a fundovanosť.

Normálna vec

"Najväčším bonusom Ivety Radičovej je vzdelanie. Napokon aj na tom stavia, že je profesorkou sociológie. V jej prípade ide určite o to, aby nebola predstavou ženy, ktorá je iba okrasou, ktorá len reprezentuje, ale aby sa skôr vyznačovala tým, že je samostatná, autonómna," povedal Porubänová.

Vymenovanie Ivety Radičovej do kresla premiérky bolo podľa nej praktickým príkladom toho, že žena na vysokom poste je normálnou záležitosťou a daný príklad "je platný viac ako teoretické kvóty".

"Je to dobrý príklad pre ženy na nižších pozíciách riadenia, ale je to vynikajúci príklad aj pre scitlivovanie tých, ktorí nie sú presvedčení celkom jasne o samozrejmosti takého javu. Je to vec, ktorá posúva spoločnosť dopredu meniť svoje postoje a stanoviská," myslí si sociologička.

Malé víťazstvo v rovnoprávnosti

Víťazstvo v pohľade na rovnosť medzi ženami a mužmi. Takto zhodnotila nadobudnutie postu šéfky exekutívy Anna Klimáčková, riaditeľka Národného centra pre rovnosť príležitostí.

"Je to víťazstvo už aj tým, že žena má iný pohľad na riešenie problematiky, ktoré sa dotýkajú ľudí. Radičová má skúsenosti, pracovala v sociálnej oblasti, takže veríme, že môže pohnúť vecami, ktoré sa týkajú rodiny, detí, mladých ľudí aj postavenia žien v spoločnosti," povedala pre Aktuálne.sk Klimáčková.

Podľa riaditeľky centra pre rovnosť príležitostí sa na prvý pohľad zdá, že žena je v spoločnosti rovná mužovi, no stále pretrváva segregácia najmä na trhu práce.

"Stále sú veľké rozdiely medzi mužmi a ženami v mzde, ten rozdiel môže byť aj vyše 20 percent. Toto všetko môže mať vplyv na chudobu v starobe, na zabezpečovanie príjmu rodiny. Žena ako premiérka je veľmi dobrým signálom, aby sa mohli pohnúť veci, ktoré doposiaľ stáli," skonštatovala.

Čítajte ďalej

Stanislava Harkotová

 

Celý článok uverejnil portál www.Aktualne.sk 14. 7. 2010 v rubrike Domov.
 

© 2010 Občan, demokracia a zodpovednosť